Washingtonský odstřelovač

Když byl v dubnu 2002 napsán scénář k deváté epizodě první řady seriálu Kriminálka Miami nazvané  „Ostřelovač„, netušili autoři, že o několik měsíců později dojde k naplnění jejich scénáře v realitě a budou při něm umírat nevinné oběti. I když se pachatelé neinspirovali seriálem Kriminálka Miami, je podobnost v náhodných obětech šíleného snipera velmi zřejmá.

K prvnímu ze třinácti útoků „Beltway snipera„, jak je útočník nazýván, došlo druhého října 2002 v Montgomery County ve státě Maryland. V 17:20 proletěla střela oknem obchodu Michaels craft v Aspen Hillu a těsně minula prodavačku. Protože nikdo nebyl zasažen, nepřikládala se střelbě velká důležitost. Bohužel o hodinu později byl na parkovišti před obchodem ve Wheatonu na Randolph Road 2201 zastřelen 55 letý James Martin.

Vražedné řádění 3. října

Další den, třetího října došlo během dvou hodin k dalším čtyřem útokům v Marylandu a večer k jednomu ve Washingtonu D. C.

 • 7:41, 11411 Rockville Pike u Rockville, Maryland. 39 letý James L. Buchanan byl zastřelen při sekání trávy u prodejny aut Fitzgerald Auto Malls.
 • 8:12, benzinová pumpa Mobil na křižovatce Aspen Hill Road a Connecticut Avenue, Aspen Hill, Montgomery County. 54 letý taxikář Premkumar Walekar zasažen při tankování benzinu.
 • 8:37, World Shopping Center, 3701 Rossmoor Boulevard, Norbeck. 34 let Sarah Ramos zabita poté, co vystoupila z autobusu, usedla na lavičku a začala číst knihu.
 • 9:58, benzinová stanice Shell na křižovatce Connecticut a Knowles Avenue, Kensington, Maryland. 25 letá Lori Ann Lewis-Rivera zemřela při vysávání auta.

Pak k další střelbě až do večera nedošlo. Bohužel ve 21:58 je ve Washingtonu D. C. postřelena při chůzi po Georgia Avenue 72 letá Pascal Charlote, která na následky zranění po hodině umírá. Při každém z útoků je vystřelena jediná střela.

V celé oblasti se rychle šíří strach. Oběti nic nespojuje, z čehož si každý snadno domyslí, že cíle jsou náhodné a tudíž se může obětí stát teoreticky kdokoli. Na tiskové konferenci náčelník policie v Montgomery County Charles Moose informuje rodiče o vyhlášení „modrého kódu“ ve školách. Děti zůstávají uvnitř školních budov, kde jsou v bezpečí. Mnoho rodičů vyzvedává děti ze školy dříve, aby nemusely jet školními autobusy či jít domů pěšky.

Další vraždy

Policie má  jen minimum stop – jednou z nich je podezřelý bílé nákladní auto. Po útoku ve Washingtonu se objevují svědectví o modrém Chevroletu Caprice. Další ze stop je použitá pušková munice kalibru .223.

 • 4. října, 14:30, Spotsylvania County, Virginia. Na parkovišti Spotsylvania Mall je při ukládání nákupu do auta zraněna 43 letá Caroline Seawell.
 • 7. října, 8:09, 4901 Collington Road, Bowie, Maryland. Před školou Benjamina Taskera je vážně zraněn 13 letý Iran Brown. Naštěstí Irana vede do školy jeho teta, zdravotní sestra. Okamžitě mu poskytuje první pomoc a dopravuje ho do nemocnice. I přes vážná zranění bezprostředně ohrožující život Iran přežije. Na místě činu tohoto útoku nalézá policie nábojnici s tarotovou kartou „smrt“ a ručně psaným vzkazem: „For you Mr. Police. Code: ‚Call me God‘. Do not release to the press.“ (Pro tebe policisto. Nazývej mě Bůh. Nezveřejňuj to tisku.)
 • 9. října, 20:18, 7203 Sudley Road, Prince William County, Virginia. Na benzinové pumpě Sunoco je při tankování zastřelen 53 letý Dean Harold Meyers.
 • 11. října, 9:30, dálnice Interstate 95 Spotsylvania County, Virginie. Při tankování je na pumpě Exxon zabit 53 letý Kenneth Bridges.
 • 14. října, 21:15, Fairfax County, Virginie. Na křižovatce Arlington Boulevard a Patrick Henry Drive zastřelena 47 letá Linda Franklin při odchodu z obchodu Home Depot kde nakupovala s manželem. Shodou okolností pracovala Linda jako analytička v FBI.

Od 14 října začaly benzinové  stanice stavět zástěny či vyvěšovat plachty tak, aby zdálky zakrývaly prostor okolo palivových stojanů a před vstupem a zamezily zaměření zákazníků.

 • 19. října, 20:00, Ashland, Virginie. Na parkovišti blízko steakhousu v Ponderose, 90 mil jižně od Washingtonu byl zasažen 37 letý Jeffrey Hopper. Po tomto útoku obdržela policie čtyřstránkový dopis požadující 10 milionů dolarů.
 • 21. října zadržela policie v oblasti Richmondu dva podezřelé v bílém autě. Podezření bylo brzy vyvráceno, oba zadržení neměli spojitost s útoky. Jednalo se o nelegání imigranty, kteří byli předáni imigračnímu úřadu a následně vyhoštěni z USA.
 • 22. října, 5:56 ráno, Aspen Hill, Maryland. Při stání na schodech autobusu byl zasažen řidič Conrad Johnson. Conrad později na utrpěné zranění umírá.

Přestože je do pátrání zapojena policie, ATF (úřad pro kontrolu alkoholu, tabáku, zbraní a výbušnin), FBI, tajná služba a další a jsou přijata mimo řádná opatření včetně zátarasů na silnicích a kontrol všech vozidel, nedaří se pachatele najít.

Odhalení a zadržení

Střelec si troufá čím dál víc a dokonce telefonicky kontaktuje vyšetřovatele z telefonní budky u čerpadla v Henrico County ve Virginii. V hovoru se zmiňuje o vraždě v Montgomery 21. září – tedy o činu, který se stal ještě před aktuální serií a který s ním/nimi nebyl spojován. Na místě tohoto činu byly nalezeny otisky prstů které vedou k sedmnáctiletému Lee Boyd Malvovi studentovi školy Benjamina Tuskera. Další šetření ukáže, že Malvo má blízko ke Johnu Allenu Muhammadovi.

Ukazuje se, že New Jerseyská poznávací značka vydaná pro muhammadův Chevrolet Caprice ročník 1990 byla zaregistrována v blízkosti několika míst činu. Nikdy však nebyl zastaven protože nebyl spojován s kriminálním činem.

Zveřejnění popisu vozu pachatelů vede k výsledkům – 24. října ve 3:15 v noci jsou Malvo a Muhammad nalezeni na odpočivadle dálnice Interstate 70 blízko Myersville v Marylandu. Svědek Whitney Donahue si všiml hledaného auta a informoval policii.

První dorazil na místo policista první třídy D. Wayne Smith z Marylandské státní policie, který za pomoci řidičů kamionů zablokoval jejich kamiony oba výjezdy z parkoviště. Následně dorazili na místo další posily včetně jednotky SWAT (jednotka rychlého nasazení) která provedla zadržení obou pachatelů. Přímo na místě byla zadržena útočná poloautomatická puška Bushmaster XM-15 kalibru .223 použitá při jedenácti ze črtnácti útoků. Bylo také zjištěno, že střelba probíhala z kufru upraveného vozu (auto mělo odklápěcí značku) a tak nebylo střelce možné chytit při činu.

Odsouzení

Lee Boyd Malvo (v době činů sedmnáctiletý) byl odsouzen k doživotnímu vězení bez možnosti podmínečného propuštění.

John Allen Muhammad byl odsouzen k trestu smrti. 10. listopadu 2009 byl trest vykonán a Muhammad byl popraven smrtící injekcí za přítomnosti 27 svědků včetně příbuzných obětí.

FotkyKomentáře

Zatím nekomentováno

Přidat komentář

Hledat